Otevřít menu

Na úvodní stranu Městská knihovna Vracov

Ptejte se knihovny
Návštěv :
Celkem : 21719
Týden : 25
Dnes : 0
podrobnosti

Burza knih

V červenci probíhala v knihovně burza knih. Ve volném výběru se nacházely převážně dětské tituly. Děkujeme, že jste koupí knihy přispěli knihovně a koupené knize vdechli druhý život.

knihovna_burza.jpg

 

Sbírka pro Diakonii Broumov

V červencovém týdnu od 20. do 24. 7. probíhala v knihovně sbírka pro Diakonii Broumov. Během týdne bylo nashromážděno neskutečné množství oblečení, obuvy, kuchyňských potřeb, látek či hraček, za což jsme opravdu moc vděčný a jménem Diakonie všem děkujeme.

diakonie1.jpgdiakonie2.jpg 

diakonie3.jpg

 

Jarní prázdniny v knihovně

V týdnu od 17. do 21. února probíhaly v knihovně různé akce, které byly určeny převážně školákům, kteří trávili prázdniny doma. V pondělí na všechny malé detektivy čekala detektivní hra, v úterý den otevřených dveří, ve středu bylo promítání dvou dětských filmů, ve čtvrtek jsme tvořily ze starších knih a v pátek si děti mohly zapůčit různé deskové hry.

jarni-prazdniny-2020_17.jpg

Knižní adventní kalendář

Ve dnech 1. - 24. prosince probíhala na facebookových stránkách výzva Knižní adventní kalendář, která měla za úkol představit knihy s vánoční tématikou. Akce byla úspěšná a spousta i starších ale zajímavých knih se tak dostala do oběhu.

knizni_kalendar.jpg

 

Beseda s paní spisovatelkou Lucií Hlavinkovou

V pátek 6. prosince 2019 do knihovny zavítala známá česká spisovatelka Lucie Hlavinková, která píše knihy jak pro děti tak i pro dospělé.
Paní spisovatelka si připravila povídání o svých knížkách, především o sérii knih Projekt pes, Sesterstvo a kouzelná kočka Fabiola, Praštěný trpaslík a také dětem ukázala knihy jako Apatykář, Sestry Foxovy a Kdo šije u Podolské. Besedy se zúčastnily žáci 2. a 3. tříd základní školy.
Fotografie z akce jsou umístěny ve fotogalerii.

projekt_pes.png

 

Trénování paměti podzim 2019

10 lekcí kurzu paměti probíhalo v měsících říjen - prosinec 2019. Kurz úspěšně absolvovalo 8 účastníků a všem chceme popřád hodně zdaru a šťastný vstup do nového roku 2020.
Dálem bychom chtěli také poděkovat Zdeňku Glozovi, za jeho pečlivou přípravu na každou lekci.
Fotografie ze záverečného setkání v roce 2019 naleznete ve fotogalerii.

trEnovAnI_pamEti_2019_kom.jpg

Týden knihoven

V prvním říjnovém týdnu proběhla v knihovně celostátní akce Týden knihoven, během které navštívilo naši knihovnu spoustu nových čtenářů. V rámci této akce probíhaly i besedy s dětskými čtenáři ze základní školy. Zúčastnilo se celkem 15 tříd. Pro přípravnou třídu a první ročníky byla připravena beseda Putování myšky Polky a Hortenzie se seznámením s knihovnou a starší ročníky se mohly těšit na povídání o komiksech. Kromě besed pro žáky byla připravena také výstava o historii knihovny nebo podzimní kurz Trénování paměti, který poběží do 17. prosince 2019.

tyden_knihoven_2019_kom.jpg

vystava_kom.jpg

Balení učebnic a knih

Tato akce, která proběhla v měsíci září, měla úspěch nejen u žáků základních ale i středních škol. Akce se vydařila na výbornou.

baleni_knih_2019.jpg

Pasování žáků prvních tříd na čtenáře
Ve středu 12. června se v městské knihovně uskutečnilo pasování žáků prvních tříd do řad čtenářů. Celkem bylo pasováno 42 prvňáčků. Naši nejmenší nám ukázali, jak už umějí po celoročním úsilí v první třídě poznávat písmenka abecedy. Do knihovny zavítali také král s královnou z Písmenkového království, aby na děti dohlédli a mohli děti pasovat mezi právoplatné čtenáře. Děti musely složit zkoušku, která se skládala z přečtení krátkého pohádkového textu, přiřazení obrázku a společného přečtení slibu čtenářů. Všechny děti prošly zkouškou na výbornou a byly za své výkony odměněny pasováním od samotného pana krále a upomínkovou knihou od paní královny. Pasování se konalo již dvanáctým rokem a věříme, že přispěje nejen k získávání našich malých čtenářů ke čtení, ale třeba i jejich rodičů či prarodičů k návštěvě naší knihovny. Doufáme, že se z našich malých čtenářů brzy budou velcí čtenáři a stanou se tak pravidelnými návštěvníky.

img_0015.jpg img_0033.jpg

 

Beseda s dětmi z MŠ

Knihovna každoročně pořádá besedy jak pro základní školu, tak i pro školu mateřskou. Ani letos tomu nebylo jinak a ve dnech 27. a 28. března knihovnu navštívily děti ze školky. Společně jsme si přečetli pohádku o holčičce Lídě a jejím nešťastném dnu, ale aby se děti do pohádky dostaly, musely splnit nějaké ty úkoly. Návštěva knihovny se dětem líbila a každé dítě dostalo na závěr i nějakou tu odměnu.

 

Beseda o Íránu

Ve středu 20. března proběhlo v malém sále kulturního domu ve Vracově povídání o Íránu. Své zážitky z cestování nám přišel povykládat Zdeněk Gloz, pro kterého byla tato země opravdu nádhernou. Vyvrátil nám některé předsudky a všichni jsme si odnesli spoustu pěkných zážitků. Více na facebookových stránkách knihovny.iran.jpg

55455345_2268610410047406_5767910245510676480_n.jpg

 

Noc s Andersenem 2019

Akce Noc s Andersenem, která se koná každoročně pro 3. ročníky základní školy, konala ve dnech 15. – 16. března. Společně jsme se sešli na již 19. ročníku Noci s Andersenem. Děti byly vybaveny karimatkami, spacáky, plyšáky a také nějakou tou malou dobrotou. Témata byla pro letošní ročník zvolena dvě: Andersen známý-neznámý a 70. výročí založení Albatrosu. Společně s dětmi jsme si povykládali něco o panu Andersenovi a o nakladatelství Albatros. Děvčata a chlapci z vyšších ročníků zahrála divadlo pod vedením paní učitelky Glacové.  Děti řešili také různé kvízy a tajenky, zahráli si deskové hry a čekali na pohádkovou stezku. Ta probíhala letos v prostorách bývalé základní školy, kde děti museli plnit nejrůznější úkoly. Po navrácení ze stezky čekala na děti pohádka od Andersena, která se promítala na plátno. Ráno děti probouzela čerstvá snídaně. Po snídani děti kreslily, tvořily a čekaly, než si pro ně přijdou rodiče.
Akce byla velmi podařená a těšíme zase na další příjemnou spolupráci.

Více fotografií z akce naleznete ZDE.

nsa2019.jpg

 

Besedy se spisovatelkou Zuzanou Pospíšilovou
Poslední říjnový den byla pro děti druhých a třetích ročníků uspořádána beseda se spisovatelkou paní Zuzanou Pospíšilovou. Děti paní spisovatelku velmi dobře znají, neboť její úryvky z knížek a texty se objevují v čítankách a ve slabikářích. Konečně se s ní mohly setkat osobně a někteří si od ní nechaly podepsat knížku nebo památník. Její beseda zaujala nejen děti, ale i paní učitelky a vlastně všechny, kdo besedu pozorně sledoval.

 

Týden knihoven

Jako každým rokem i letos jsme se zapojily do Týdnu knihoven ve dnech 1. - 5. října. V rámci projektu byla uspořádána burza knih a časopisů, amnestie dlužníků, registrace nových čtenářů zdarma, besedy s žáky základní školy, soutěž s Vrťapkou a také první lekce kurzu Trénování paměti (kurz stále pokračuje až do 19. prosince).
Těšit se můžete zase na příští rok, ale už teď se můžete těšit na nové akce, které pro Vás pořádáme.OBRÁZEK : tyden_knihoven1.jpg

 

 

Balení učebnic a knih

Tato nová akce, která proběhla v měsíci září, měla úspěch nejen u žáků základních ale i středních škol. Akce se vydařila na výbornou a v příštím roce ji rozjedeme už od června. Můžete si nechat obalit knihy již o prázninách.

 OBRÁZEK : baleni_knih.jpg

 

 

Pasování na čtenáře

Ve čtvrtek 21. června se v městské knihovně uskutečnilo pasování žáků z prvních tříd na čtenáře. Poprvé s králem a královnou z Písmenkového království. Bylo pasováno 46 dětí z obou prvních tříd. Děti musely složit zkoušku z čtení, která se skládala ze dvou úkolů. Nejprve přečíst úryvek ze známé pohádky, a pak podle porozumění textu správně přiřadit obrázek. Po celou dobu je pečlivě poslouchal pan král s královnou a pozvání na tuto slavnost našich nejmenších přijala i dlouholetá knihovnice paní Radka Kropáčová. Všichni přítomní se na závěr shodli, že děti zkoušku zvládly a nic už nebránilo složení sliby čtenářů. Před tímto aktem pronesla paní knihovnice pasovací formuli a pan král mohl začít s pasováním. Každý žáček poklekl před krále, který ho symbolicky, položením meče na rameno, pasoval do řádu čtenářského. Každé dítko obdrželo pamětní list jako potvrzení, že se stalo rytířem řádu čtenářského a k tomu malý dárek v podobě knihy, od paní královny.

 

 

 

Noc s Andersenem

 

My žáci třetích tříd, kteří poctivě navštěvujeme naši knihovnu jsme se konečně dočkali Noci s Andersenem. Knihovnice ve spolupráci s našimi třídními učitelkami připravila program na celý večer i noc.
Na letošní již čtrnácté nocování připadlo datum 23. 3. 2018. Vybaveni karimatkami, spacáky, peřinkami, plyšáky a něčím dobrým na zub, se před 19 hodinou scházíme v knihovně.
Na úvod jsme si připomněli, jak vlastně vznikla Noc s Andersenem, kdo ji založil a proč, a co se na té naší letošní bude dít. Tématem letošního nocování se stalo jubilejní devadesáté výročí od prvního vydání jedné velmi známé knížky pro děti. Jednalo se o knížku Povídání o pejskovi a kočičce.
Řekli jsme si něco málo o tom, kdo ji napsal, ilustroval a přiblížili si trošku život jejího autora Josefa Čapka. Pak dostali slovo naše ochotnice, starší děvčata z naší školy. Nastudovaly si pro nás asi nejznámější příběh z této knihy „ Jak pejsek a kočička vařily dort". Představení se jim hodně moc povedlo, takže si zasloužily náš velký potlesk.
Potom přišla řada na nás. Dostali jsme od paní knihovnice na minulé besedě úkol. Jelikož vařili pejsek s kočičkou, tak jsme zůstaly u toho vaření také. Každý z nás musel napsat a nakreslit recept na svoje nejoblíbenější jídlo. Úkol jsme pojali zodpovědně. Každá kuchařka by z nás určitě měla radost. Společně jsme si ta naše dílka představili a na koho se nedostalo, nevadí, vše je vystaveno v knihovně.
Řešili jsme také různé úkoly, kvízy a tajenky. V devět večer vyrážíme na stezku odvahy. Stezka vedla kolem našeho hřbitova. Všude kolem nás pobíhala strašidla. Nebylo to nic příjemného.
Ale stezku jsme zvládli nakonec všichni, takže po návratu do knihovny ještě hurá na diskotéku. Unaveni usínáme před půlnocí u pohádky.
Ráno snídáme koblížky a hrnec čaje také nechybí. Než přišli naši rodiče, tak jsme zdobili papírové velikonoční kraslice, luštili křížovky a zdobily chodník před knihovnou. A na závěr, celkem nás nocovalo v knihovně 42 a vše najdete zdokumentováno na webu knihovny.

 

                                                                                                  Žáci 3. tříd

 

 

 

Beseda se spisovatelem pro děti


V pátek 24. listopadu k nám do knihovny opět zavítal mladý pan spisovatel Jan Opatřil. Na besedách pro druhé a třetí třídy představil svoji knihu Dobrodružství kapříka Metlíka. Poznali jsme příběhy hlavního hrdiny kapříka Metlíka s jeho kamarády, dozvěděli se zajímavosti o rybách a jejich životě a dokonce zakusili na vlastní kůži ticho v rybníce. Dozvěděli jsme se také, jak vypadá práce spisovatele a ilustrátora a poslechli si samozřejmě autorské čtení. Některé děti na ryby chodí, tudíž kapří téma jim bylo blízké. Tento mladý autor to s dětmi opravdu umí, takže besedy byly nejen poučné, ale i hravé a veselé. Jeho knihy si někteří dokonce koupili a nechali si je od autora podepsat samozřejmě i s věnováním.
A ještě něco málo o autorovi. Jan Opatřil se narodil 17. 3. 1987 ve znamení ryb. Vystudoval dokonce rybářskou školu, takže děti mají možnost formou pohádky poznat svět pod hladinou našich rybníků. Píše o sobě, že čtení a psaní ho bavilo od dětství a není tedy divu, že se zatoužil stát spisovatelem.
Dosud vydal sedm knih. Píše, čte v knihovnách, základních školách a kavárnách. Dělá, co ho baví a naplňuje. Říká, že je nesmírně vděčný za podporu svých čtenářů, neboť oni jediní dávají smysl tomu, co dělá.
Podle ohlasu dětí se jim povídání líbilo, takže tímto bych mu chtěla poděkovat za nadchnutí pro knihy, které v dětech podněcuje, a doufám, že se s ním opět někdy v budoucnu setkáme.

 

 

Ohlédnutí za Týdnem knihoven

 

Jako každým rokem tak i letos proběhl v naší knihovně Týden knihoven. Je to celorepubliková akce, kterou pravidelně vyhlašuje Svaz knihovníků a informačních pracovníků. V rámci tohoto týdne knihovny připravují celou řadu aktivit. Naše knihovna nezůstala pozadu, proběhly besedy pro všechny třídy místní Základní školy, již čtvrtým rokem odstartovala burza vyřazených knih, nově přihlášení čtenáři nemuseli platit roční zápisné a samozřejmě se promíjely upomínky zapomnětlivým čtenářům. Na besedách s dětmi jsme si povídali o spisovateli Stanislavu Rudolfovi, který je známým autorem knížek pro mládež a připoměli si televizní pořad pro děti Večerníček. Nesměla chybět samozřejmě ukázka nových knih. Akce proběhla ve dnech od 2.10 do 13. 10. 2017 a během těchto dnů knihovnu navštívilo 665 čtenářů, kteří si odnesli domů okolo jednoho tisíce knižních titulů, což je opravdu krásné číslo.

 

OBRÁZEK : tyden_knihoven.jpg

 

Besedy se ZŠ

 

Ke konci školního roku se v naší knihovně pravidelně scházejí postupně všechny třídy naší Základní školy. Letošní kolotoč besed začal trochu jinak. Naše knihovna se zapojila do projektu Jižní Morava čte. Hlavní podstatou projektu je mezigenerační setkání s dětmi zaměřené na lokální historii. Byly vybrány dvě šesté třídy, které se zúčastnily besedy o vzniku Vracova, jeho historii, zajímavých místech, pověstech atd. Tohle milé povídání si pro nás připravila místní rodačka, bývalá učitelka dějepisu paní Jana Škarecká, které bych chtěla ještě jednou touto cestou poděkovat. Součástí projektu byly také výtvarné práce dětí. Nejlepší z nich budou na podzim vystaveny v okresní knihovně v Hodoníně a závěrem roku proběhne slavnostní setkání autorů vítězných prací v Brně, v Divadle Polárka.
Následovaly další besedy o nových knihách, autorech a na závěr proběhla akce pro naše nejmenší čtenáře, kterou je „Pasování prvňáčků" do čtenářského řádu naší knihovny. Žáčci prvních tříd byli pasováni opravdovým mečem a jako upomínku každý obdržel hezkou knihu. Děti tak završily celoroční úsilí v první třídě. Pasování se konalo již desátým rokem, tak nezbývá než doufat, že tímto přispějeme k získávání dalších pravidelných návštěvníků naší knihovny.
A jelikož tu máme co nevidět prázdniny, tak na závěr bych chtěla popřát všem dětem i dospělým krásné a klidné prožití letních měsíců.

 

 

 

 

 

Týden knihoven

 

K podzimu patří v naší knihovně akce s názvem Týden knihoven. Většina čtenářů samozřejmě ví, co to týden knihoven znamená. Je to celorepubliková akce, do které se naše knihovna rok co rok pravidelně zapojuje. V tomto týdnu pořádáme besedy pro děti z místní Základní školy, promíjíme zapomnětlivým čtenářům upomínky a nově přihlášení čtenáři mají zápisné zdarma. Již třetím rokem v týdnu knihoven startuje i takzvaná Burza knih. Jedná se o výprodej vyřazených, zastaralých a opotřebovaných knížek, které se u nás prodávají za symbolickou cenu 5Kč. Letos tomu nebylo jinak. V rámci tohoto týdne k nám letos také zavítala známá autorka knih pro děti Ivona Březinová. Dětem ji určitě nemusím představovat, většina z nich její knížky zná. Paní spisovalka k nám dorazila ve čtvrtek 13. 10. 2016 časně ráno. První beseda proběhla už v 8.00, a to pro obě 4. třídy ZŠ na téma "Jak vzniká kniha", kde se bere nápad, jak se sbírají informace, čím se obvykle začíná, jak dlouho trvá napsat knihu, čemu říkáme rukopis, jak vznikají ilustrace, co jsou to korektury, jak se kniha tiskne...Druhá beseda byla pro 7. třídy na téma "Holky (ale i kluci) na vodítku" o závislostech na drogách, hracích automatech a hubnutí, zkušenosti nasbírané mezi narkomany. Podle zájmu o její knihy se besedy dětem určitě líbily, tak snad se někdy v budoucnu s paní spisovatelkou opět setkáme. A ještě něco málo z jejího života. Narodila se v Ústí nad Labem, kde vystudovala gymnázium a Pedagogickou fakultu Univerzity J. E. Purkyně, obor český jazyk - dějepis. Po absolvování vysoké školy začala pracovat na katedře bohemistiky jako asistentka a o rok později získala doktorát pedagogických věd v oboru český jazyk a literatura. Jako odborná asistentka pak pracovala na vysoké škole ještě několik let a věnovala se především české literatuře 19. a začátku 20. století, později pak i literatuře pro děti a mládež V té době také publikovala ve sbornících a časopisech odborné články. Pak se ale provdala do Prahy, kde se jí narodily dvě dcery, Tereza a Veronika, a po skončení mateřské dovolené se začala věnovat psaní knížek pro děti a mládež. V naší knihovně máme už více než padesát titulů jejich knížek, jak pro mladší, tak pro starší děti. A ještě něco málo ze statistiky. Letos naši knihovnu navštívilo během Týdne knihoven 789 návštěvníků, kteří si domů odnesli 1677 titulů knih. Takže nezbývá, než se těšit na další ročník. Vše je zdokumentováno ve fotogalerii.

     

 

I dětské knihy mají svůj den - 2. duben

 

Mezinárodní den dětské knihy se slaví již několik desítek let. Nepřipadá na 2. dubna náhodně. Mezinárodní den dětské knihy byl záměrně stanoven na toto datum, neboť právě v tento den se narodil známý dánský spisovatel (pohádkář) H. Ch. Andersen. Kdo by neznal z dětství třeba Malou mořskou vílu, malého Káje a Sněhovou královnu. U nás se toto výročí již tradičně připomíná akcí s názvem Noc s Andersenem, která probíhá v mnoha knihovnách po celé ČR. Celosvětově toto výročí připomíná Mezinárodní sdružení pro dětskou knihu (IBBY – International Board on Books for Young People) založené v roce 1953 v Zurichu na popud novinářky Jelly Lepmannové. Mezi její první členy se řadila i známá spisovatelka dětských knih Astrid Lindgrenová. Od  roku 1994 funguje i česká sekce IBBY jako občanské sdružení, vyhlašuje např. pravidelné ročníky soutěže Zlatá stuha (výroční ocenění nejlepších autorů, ilustrátorů a překladatelů literatury pro děti a mládež). Cílem nejen tohoto dne, ale celého Mezinárodního sdružení pro dětskou knihu je přinést do dětských rukou četbu, neboť právě knihy podporují dětskou fantazii. Zároveň se snaží upozorňovat na nové dětské knihy. V České republice se můžeme setkat s mnoha projekty podporující dětskou knihu, kromě Noci s Andersenem např. projekt Čteme dětem, který nabádá rodiče, aby četli svým ratolestem, nebo  projekt Čtení pomáhá, jehož cílem je vést děti ke čtení a současně i pomáhat druhým. Naše knihovna se každoročně zapojuje do různých projektů pro naše děti, třeba do projektu Noc s Andersenem. Pro ty, kdo nevědí co to je NsA  připomínáme, že jde o akci, kdy každým rokem nocujeme společně s našimi třeťáky v knihovně. Tentokrát už to bude naše dvanáctá noc. Navštíví nás také naši nejmenší školáčci, tj. všechny třídy zdejší Mateřské školky. A na závěr něco málo ze statistiky, musím pochválit naše dětské čtenáře. Ke konci roku 2015 máme u nás v knihovně zaregistrováno 410 dětí, což je překrásné číslo, které se doufám bude nadále jenom zvyšovat.

                                                  OBRÁZEK : brezen-mesic_ctenaru.jpg  

 

 

 

Březen-Měsíc čtenářů, měsíc knihy

 

  

Historie Měsíce knihy se začala psát v roce 1955, kdy proběhl její první ročník. U zrodu této akce stáli ministerstvo kultury se Svazem československých spisovatelů, nakladatelství, knižní obchod, masové organizace, Československý svaz mládeže, Svaz československo-sovětského přátelství a zvláště pak zástupci revolučního odborového hnutí. Není na tom nic divného, protože zrod tohoto velkolepého kulturního projektu byl spojen s oficiálními místy. Inspiraci však komunističtí propagátoři mohli najít i v domácí tradici. Za první republiky probíhaly pod patronací Svazu knihkupců a nakladatelů tzv. Týdny knihy. Hlavním úkolem této akce bylo to, aby se knihy dostaly ke všem občanům, zvláště pak k mládeži. Kniha měla plnit ideově výchovné poslání. Páteří Měsíce knihy byly knihovny a knihkupectví. Podle metodických pokynů pořádaly soutěže, jako například Budujeme vzornou lidovou knihovnu, nebo ve spolupráci se základními školami soutěž Celá třída čte. V roce 1989 přišla "sametová" revoluce a s ní i mnoho změn. Měsíc knihy přestal být oficiální akcí řízenou z ministerstva a postupně téměř zanikl. Na jeho místo nastoupil od roku 1996 Týden knihoven pořádaný Svazem knihovníků a informačních pracovníků. S nástupem vizuálních a elektronických médií přišla tištěná kniha o výsadní postavení, což se projevilo mimo jiné i v přejmenování Měsíce knihy na Měsíc knihy a internetu. V současnosti pořádají mnohé knihovny a knihkupectví série akcí, které nesou název Měsíc knihy i nadále. Některá nakladatelství poskytují v prvním jarním měsíci výrazné slevy na vybrané tituly a připravují křty nových publikací. Spousta knihoven pořádá zajímavé akce zaměřené jak na dětského čtenáře, tak pro širokou veřejnost. Tedy kdo chce Měsíc knihy pořádat, pořádá ho i nadále. Naše knihovna se do této akce samozřejmě každým rokem zapojuje. V měsíci knihy nás navštíví naši nejmenší čtenáři ze zdejší Mateřské školy a vrcholnou akcí je všem už dobře známá akce Noc s Andersenem. Dle ohlasu našich dětí obava, že internet vytlačí knihu a definitivně se usadí na trůnu, není opodstatněná. Myslím si, že tištěná kniha zůstane nenahraditelným společníkem mnoha lidí ještě mnoho let. Internet bude žít vedle ní, stejně jako televize, kino, rozhlas a divadlo.

 

 

 

  

BŘEZEN - Měsíc knihy 2014

  

Letos tady máme předčasné jaro a s jarem přichází do knihovny vždy Březen – Měsíc knihy. Jedná se o zvláštní akci, která vznikla za účelem propagace knih, aby byly přístupné všem občanům. První ročník Měsíce knihy se konal již v roce 1955. Po sametové revoluci v roce 1989 přestal být Měsíc knihy oficiálně řízenou akcí. I nadále jej však oslavují mnohé knihovny, knihkupectví, školy. V průběhu měsíce března nabízejí výrazné slevy na nákup knih či pořádají zajímavá setkání s různými autory. I naše knihovna se každoročně zapojuje do tohoto projektu. Navštíví nás vždy naši nejmenší, tj. všechny třídy zdejší Mateřské školky a chystáme se s žáky třetích tříd na Noc s Andersenem, na kterou letos připadlo krásné magické datum 4. 4. 2014. Pro ty, kdo nevědí co je to NsA jen připomínáme, že jde o akci, kdy každým rokem nocujeme společně s našimi třeťáky v knihovně. Tentokrát už to bude naše desátá noc. Budou se u nás konat také zajímavé besedy pro 2. stupeň místní ZŠ. Zavítají k nám mladí cestovatelé Monika a Jirka Vackovi. Tato dvojice si oblíbila cykloturistiku. Na kole projeli Jižní Ameriku, Afriku, Japonsko a Koreu. Tyto své cesty popsali ve svých knihách, které nám na besedách představí společně s videoprojekcí. Autoři většinu nocí strávili pod stanem a jediným dopravním prostředkem jim bylo jen to kolo, takže knihy jsou i jakýmsi návodem, jak se podívat do těchto drahých zemí za velmi rozumné peníze.

Takže vidíte, že současná knihovna není jenom o čtení. Knihovny prodělaly od dob svého vzniku zásadní proměnu, z půjčoven se staly zprostředkovatelé vědění jako takového. Tak neváhejte, udělejte si čas a přijďte nás navštívit.

 

OBRÁZEK : vackovi.jpg

 

  

 

                                                             

Jan Opatřil - Kapřík Metlík 3. díl

 

Ve středu 4. prosince 2013 zavítal do Vracovské knihovny opět mladý spisovatel Jan Opatřil. Naši knihovnu navštívil již  podruhé. Na besesách pro druhé a třetí třídy představil svoji knihu Dobrodružství  kapříka Metlíka. V loňském roce povídal dětem o prvních dvou dílech své knihy a letos přijel s dalším třetím pokračováním. Tento mladý autor vystudoval rybářskou  fakultu, takže děti mají možnost formou pohádky poznat svět pod hladinou našich rybníků. Myslíte si, že takové povídání se spisovatelem je jen samé čtení a vlastně velká nuda? To jste ovšem na omylu! Autorské čtení bylo spíš jako divadelní  představení. Poznali jsme další příběhy hlavního hrdiny  kapříka Metlíka s jeho kamarády, dozvěděli se zajímavosti o rybách a jejich  životě, zakusili na vlastní kůži ticho v rybníce a samozřejmě nechybělo ani  autorské čtení. Při poslechu ukázky nikdo ani nedutal. Děti byly tak nadšené, že se jim nechtělo ani zpátky do školy. Tímto bychom chtěli poděkovat panu  Opatřilovi za nadchnutí pro knihy, které v dětech podněcuje a doufejme, že se s ním opět někdy v budoucnu setkáme.

 

 

 

                                           OBRÁZEK : kaprik_metlik.jpg

 

 

 

 

 

 

Besedy s čtenářským kroužkem

 

Několikrát do roka se zde také schází čtenářský kroužek při Základní škole vedený paní učitelkou Glacovou. Vždy se jedná o příjemné posezení v knihovně. Povídáme si o knížkách, o autorech, o knihovně i třeba jaké máme momentálně novinky. Holky dávají podněty na nákup nových knih, které by rády u nás viděly. Něco málo si povíme také o autorech, prostě vždy si najdeme nějaké příjemné téma. Poslední beseda byla 16.1.2013 a tenkokrát bylo téma "historie naší knihovny". Děvčata si prohlížela kroniku knihovny, staré fotografie i kroniky bývalého klubu mladých čtenářů. Fotografie ve fotogalerii. Nezbývá, než se těšit na další setkání.

 

 

Další beseda se spisovatelem, tentokrát s Janem Opatřilem

 

V úterý 27. listopadu 2012 byl našim hostem spisovatel Jan Opatřil.
Na besedu s mladým začínajícím spisovatelem ze Žďáru nad Sázavou přišli žáci druhých a třetích tříd naší ZŠ. Spisovatel děti seznámil se svými knihami "Dobrodružství kapříka Metlíka"První díl vypráví příhody kapříka Metlíka a jeho kamarádů, které prožívají v chovném rybníčku a přehradě, kam je rybáři jednu sychravou podzimní sobotu vysadí. V druhém díle kapřík Metlík odpluje do řeky, která se stane jeho novým domovem. V řece potká nové kamarády a zažije s nimi nová dobrodružství. Hlavní myšlenkou příběhů je význam lásky a přátelství v životě každého z nás. Ten, kdo nemá přátele a neví, co je to mít někoho rád, zůstává pak se všemi ošklivými věcmi, které samota přináší, naprosto sám a bez pomoci.

 

                                                            
                                                                        

Besedy se spisovatelem Janem Svitákem

 

Ve středu 3.10.2012 k nám zavítal v rámci akce Týden knihoven již zmiňovaný  spisovatel Jan Sviták. Kromě knih pro dospělé napsal i dvě knihy pro děti, takže besedy byly určeny našim mladším čtenářům. V první úvodní části své besedy si Jan Sviták s dětmi povídal o knihách, čtení, světu fantazie a představivosti. Přečetl ukázku ze své napínavé knihy s dobrodružnými dětskými příběhy a vyprávěl o dalších  svých plánech na psaní knih. Obeznámil děti s tvořením knihy od prvotního nápadu, přes samotné psaní, korektury, ilustrace, tisk až k distribuci ke čtenářům. Posluchači celou dobu s napětím hltali poutavé vyprávění a v závěru autora zahrnuli spoustou všetečných otázek. Rozdal také dětem autogramy, o které byl velký zájem a soudě podle ohlasů dětí se besedy setkaly s velkým ohlasem. Knihy pro děti jsme samozřejmě do naší knihovny zakoupili, takže si je mohou už teď u nás zapůjčit. Fotografie z besed najdete ve fotogalerii.

 

 

 

Naše knihovna se také zapojila do projektu ČTENÍ POMÁHÁ, jehož cílem je vést děti ke čtení a současně i pomáhat druhým. Základním principem projektu je, že čtenář se musí zaregistrovat na stránky www.ctenipomaha.cz. Po přečtení každé z doporučených knih (3 kategorie), dostane kredit 50 Kč. Tento kredit pak následně může věnovat na některou z nominovaných charit dle svého výběru. Např. asistenční pes pro Honzíka, vozík pro Danu, oční operace dětí v Africe apod. Do akce už se zapojilo více než 15 000 dětí, které vyčetly pomoc okolo milionu korun.

Tímto vyzíváme všechny z Vás, kteří se chtěji do projektu zapojit, přijďte si k nám vybrat nominované knížky, spojíte tím potěšení ze čtení s radostí z pomoci druhým.